11. hooaja finalistid on ...
Tekstiilijäätmetest kootud raskustekid, nutikad sademeveesüsteemid ja loodussõbralikud puhastusvahendid – loe, millised nutikad ideed jõudsid Negavati finaali
Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatava rohekiirendi Negavatt viisteist parimat tiimi astusid žürii ette, et pääseda kiirendi järgmisesse etappi. Kümme parimat tiimi saavad arendusraha, läbivad koolitusprogrammi ning jätkavad võistlemist 20 000-eurose auhinnafondi nimel. Negavati võitjad selguvad 4. juunil.
Negavatt on KIKi ja Kliimaministeeriumi koostöös sündinud noorte rohekiirendi, kuhu oodatakse 18–30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi.
KIKi arengu- ja koostöökoja juht ja žüriiliige Helen Sulg tõi välja, et tänavused ideed on kõik väga särtsakad ja žüriil oli keeruline nende hulgast edasipääsejaid välja valida. „Ootan huviga, millise metamorfoosi tiimid arenguprogrammi järel läbivad ja millistest tiimidest saavad mustad hobused.” Sule sõnul mõtlevad noored nendele keskkonnateemadele, millega teised ei tegele. „Nad käivad silmad lahti ringi ja on väga kursis, mis toimub ökoinnovatsiooni ja teenusedisaini maailmas.”
Kümne parima tiimi ideed aitavad leida jätkusuutlikke lahendusi ehituses ja põllumajanduses, kohalikul tasandil ning jäätmete väärindamisel:
Emba – tekstiilijäätmetest kootud raskustekid
Sademeveesüsteemid linnaruumi – sademeveesüsteem, mis kasutab vihmavett ja säästab joogivett
TaaraBox – tänavatele paigaldatavad taarakastid
Vajalik – jagamis- ja rendiplatvorm igapäevastele esemetele
Fruct – jaekettidest kogutud müügikõlbmatutest puuviljadest valmistatud smuuti
Bautlet – kasutatud ehitusmaterjalide uuele ringile suunamine
Sidrun – tsitrusejääkidest valmistatud puhastusvahend
SqueakyChestnut – kastanitest valmistatud pesuvahendid ja seebid
PissIn – piimhappebakteritega kääritatud uriinist toodetud keskkonnasõbralik väetis
Automated Fire Stop Systems – tuletekiga kustutussüsteem elektriautode laadimisjaamadele
Ideedega saab lähemalt tutvuda SIIN.
Tiimid kohtuvad žüriiga uuesti 4. juunil, mil toimub superfinaal, kus finalistidel tuleb näidata oma idee arengut. Rohekiirendi peaauhind on 10 000 eurot, teisele kohale on 5000 ja kolmandale 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad nii sisulisi kui ka rahalisi auhindu välja kiirendi partnerid.
Žüriisse kuuluvad KIKi arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse kliimasüsteemide ja energiapoliitika üksuse juht Ivo Krustok, Cleantech Estonia tegevjuht Kädi Ristkok, Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõunik Madis Tilga ja ringmajanduse ekspert ning roheettevõtja Mayri Tiido.
Rohekiirendisse on 11 hooaja jooksul laekunud kokku 600 ideed, mida KIK on toetanud kokku üle veerand miljoni euroga. Sellel hooajal saabus konkursile 31 ideed. Negavati 11. hooaja toetajate ja partnerite ridadesse kuuluvad Balbiino, DPD Eesti, Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Junior Achievement Eesti, Cleantech Estonia, Prototron ning Beamline.