Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

03.06.2022

Negavati IX hooaja parimad roheideed on pärjatud!

Negavati 10 000-eurose peaauhinna sai spaakeskuste energiakulu optimeerimisega tegelev Heatsync. Teisele kohale mõeldud 5000 eurot viis koju RoheVaim, kes loob keskkonnahoidlikke õppematerjale intellektipuudega inimestele. Kolmas koht ja 3000 eurot kuulub e-toidupoode pandikottidega varustavale BAUNile.

KIKi juhataja ja žüriiliikme Andrus Treieri sõnul oli sel hooajal finalistide tase ühtlaselt kõrge ja valiku tegemine raske. „Esikolmiku valikul sai otsustavaks eelkõige mõjusus, teema olulisus ühiskonnas ja ka meeskonna motivatsioon idee ellu viia,“ kommenteeris esikolmikut Treier.

Negavati IX hooaja võitja on Heatsync, kes pakub spaakeskustele võimalust energiat kokku hoida. Mõõdistamiste kaudu luuakse terviklik virtuaalne mudel, mille põhjal saab leida kõige optimaalsemad energiasäästukohad. Üheks energiasäästumeetodiks on sooja õhu uuesti kasutamine - spaakeskuste soe õhk liigub ventilatsiooni kaudu välja, süsteemide abil püütakse see kinni ja suunatakse spaakeskusesse tagasi näiteks basseini- või dušivee kütmiseks. Veekeskuse energiaga varustamisele kulub aastas ligi 1 miljon eurot, kuid Heatsynci soovitusi rakendades on võimalik kuni 15% energiakulust kokku hoida.

Heatsync tegeleb hoonete energiatõhususega, mis on rohepöörde kontekstis oluline valdkond,“ sõnas Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht ja žüriiliige Ragmar Saksing. Ta lisas: „Žüriile meeldis võitjameeskonna tehnoloogiline lähenemine - Heatsynci idee puhul tehakse olemasolevaid süsteeme veel paremaks targemate andurite ja spetsialistide abiga, kes oskavad analüüsida käimasolevate süsteemide efektiivsust ning muuta neid veel optimaalsemaks.“

Teise koha saavutanud RoheVaim loob ressursside säästmist ja looduskeskkonna hoidmist käsitlevaid õppematerjale ja töötubasid intellektipuudega inimestele. RoheVaim korraldab oma sihtgrupile praktilisi ja tegevusi täis õppepäevi ja koolitusi, teadmiste kinnistamiseks kasutatakse õppematerjale. Esimene koolitus on juba näidanud positiivset mõju koolitusel osalenute käitumisharjumustele. 

Žüriiliikme ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõuniku Madis Tilga sõnul on RoheVaimu idee selline, millele Põhjamaades ja ka mujal Euroopas on seni vähe mõeldud. „RoheVaimu koolitused ja õppematerjalid kaasavad sihtgrupi, kellele tegelikult ei ole rohepöördest rääkides tähelepanu pööratud. Ühiskonna sidusust arvestades on väga tähtis, et ka intellektipuudega inimesed oleksid kaasatud ja kursis oluliste teemadega,“ lisab Tilga.

Kolmandale kohale tulnud BAUN tegeleb e-poodidele pandikoti lahenduse väljatöötamisega. Hetkel kulub Eestis e-kaubandusest tellitava toidukauba transpordile aastas 35 miljonit ühekordset kile- või paberkotti. BAUNi pandikotid on valmistatud rPET plastikust ja kotte saab korduvalt kasutada umbes 200 korda. Toitu koju tellides peab tarbija maksma toidupoe tellimusele lisaks ühekordse pandisumma, mille saab kottide tagastamisel tagasi. Antud teenus on väga oodatud, seda näitab ka meeskonna esimene pilootprojekt e-Selveris, kus BAUN pandikotte testivad juba umbes 300 klienti. 

„BAUN võitis žürii poolehoiu sellega, et meeskonnal on väga konkreetne idee, mida nad on proovinud tublisti juba ellu viia,“ sõnas žüriiliige ja slow.ee rajaja Helen Puistaja. „Usume, et väikese abiga saavad nad veelgi enam oma ideed ellu viia ja meie kõigi toidu tarbimist jätkusuutlikumaks muuta. Lisaks on ideel potentsiaal püüda lisaks roheliselt mõtlejatele neid, kes on tüdinud toidutellimustest kogunenud paber- ja kilekottidest,“ lisas Puistaja.

Prototroni auhind läks Heatsyncile, Teaduspark Tehnopoli auhinnad läksid Heatsyncile ja Mercadole, Tallinna Loomeinkubaator valis lemmikuks Säre, Tartu Loomemajanduskeskus meeskonna UHA smuuti, Luminor Eesti ja Balbiino andsid eriauhinna SorDyle, Põhjamaade Ministrite Nõukogu lemmik oli Drycycle ning Cleantech Estonia ja KIKi töötajate lemmikuks oli ReStailit.

Negavati žüriisse kuulusid ja keerulise valiku langetasid KIKi juhataja Andrus Treier, Riigikantselei rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõunik Madis Tilga, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing ja teadliku elustiili nõustaja ning slow.ee rajaja Helen Puistaja. Negavati superfinaali saab järele vaadata siit. Võistlustulle astus 41-st konkursile saabunud ideest lõppvooru pääsenud üheksa.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi ellu kutsutud 18-30 aastastele noortele mõeldud roheideede konkurss, et innustada noori maailma paremaks muutma. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 520 ideed, mida KIK on toetanud üle veerand miljoni euroga. Negavati IX hooaja toetajad olid Eesti Pandipakend, Balbiino ja Luminor Eesti. Konkursi partneriteks on Teaduspark Tehnopol, Tartu Loomemajanduskeskus, Cleantech Estonia, Tallinna Loomeinkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, EAS, Prototron, Adapter võrgustik, Junior Achievement Eesti, Paulig Eesti ja slow.ee.

Loe veel