Negavatt TOP15 ideed on selgunud!
Selgusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatava rohekiirendi Negavatt 11. hooaja 15 parimat ideed, mis jätkavad võistlemist 20 000-eurose auhinnafondi nimel. Tiime ootab kevadperioodil ees ideede arendamise kasvuprogramm, et oma mõtted koos kiirendi partnerite, mentorite ja koolitajatega reaalseteks teenusteks ja toodeteks vormida.
Negavatt on KIKi ja Kliimaministeeriumi koostöös sündinud noorte rohekiirendi, kuhu oodatakse 18–30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi. KIKi rohearenduste projektijuhi ja hindamiskomisjoni liikme Aivar-Erik Pärna sõnul on hea näha, et ressursisääst ja loodushoid on noorte jaoks olulised teemad. „Sel aastal paistis mitme idee puhul välja, et noored näevad jäätmeid kui väärtuslikku toorainet, millele toodete või teenuste näol uus hoog sisse anda. Positiivselt üllatas, et enamik tiime olid ideede esitamiseks teinud hulga eeltööd ning neil on silmis selge suund, kuhu edasi liikuda," lisab Pärna.
Negavati noorte rohekiirendi 11. hooaja 15 parimat tiimi/ideed on:
Emba – tekstiilijäätmetest kootud raskustekid
Sademeveesüsteemid linnaruumi – sademeveesüsteem, mis kasutab vihmavett ja säästab joogivett
TaaraBox – tänavatele paigaldatavad taarakastid
Vajalik – jagamis- ja rendiplatvorm igapäevastele esemetele
Digitaalse Heaolu Standard – standard, mis hindab veebipõhiste platvormide mõju vaimsele tervisele ja digitaalsele heaolule
Kuumik – komposteerimispõhine kasvuhoone küttesüsteem
Fruct – müügivälimuse kaotanud puuviljadest toodetud toidukorda asendav jook
Ehituspoe outlet – kasutatud ehitusmaterjalide uuele ringile suunamine
Cidrun – tsitrusjääkidest valmistatud puhastusvahend
WoofMates – tutvumisrakendus koertele, kus koeraomanikud saavad leida oma lemmikloomale neljajalgse jalutuskaaslase
Favete – tarkvara, mis näitab plasti kogust ühes tootepakendis
PyramidBotanics – taaskasutatud plastist valmistatud vertikaalne taimepeenar
SqueakyChestnut – kastanitest valmistatud pesuvahendid ja seebid
PissIn – piimhappebakteritega kääritatud uriinist toodetud keskkonnasõbralik väetis
Automated Fire Stop Systems – tuletekiga kustutussüsteem elektriautode laadimisjaamadele
Ideedega saab lähemalt tutvuda SIIN.
Möödunud nädalavahetusel osalesid kõik edasipääsenud tiimid kahepäevasel arendusseminaril. Negavati projektijuhi Kadi Kivimäe sõnul on arendusseminar koolitusprogrammi esimene aste, mis laob vundamendi edasisele teekonnale rohekiirendis. „Kahe päeva jooksul jagas koolitaja Harald Lepisk noortele juhtnööre, kuidas oma ideed edasi arendada, et ületada kitsaskohad ja liikuda edasi jätkusuutliku toote või teenuse valmimise suunas,“ lisab Kivimäe.
Aprilli alguses astuvad noored Negavati žürii ette, kes valib välja kümme tiimi, kes pääsevad koolitusprogrammi ning pälvivad 1000 eurot arendusraha, et oma ideed testida. Negavati 11. hooaja finaal toimub 4. juunil Tartus, kus kümme parimat tiimi astuvad taaskord žürii ette, et esitleda Negavati jooksul edasi arendatud ideed. Rohekiirendi peaauhind on 10 000 eurot, teisele kohale on 5000 ja kolmandale 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad eriauhinnad välja kiirendi partnerid.
Negavati hindamiskomisjoni kuulusid KIKi roheinnovatsiooni projektijuht Laura Gredzens, kommunikatsioonispetsialist Elise Teemus, noorte kaasamise ja rahvusvahelise kliimakoostöö projektijuht Anni Raie ning rohearenduste projektijuht Aivar-Erik Pärna. Kliimaministeeriumist osalesid hindamiskomisjonis energeetikaosakonna taastuvenergia valdkonnajuht Karlis Goldstein ning keskkonnakorralduse ja kiirguse osakonna nõunikud Liina Tarkus ja Hanna Vahter.
Negavati 11. hooaja toetajate ja partnerite ridadesse kuuluvad Balbiino, DPD Eesti, Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Junior Achievement Eesti, Cleantech Estonia, Prototron ning Beamline.